Žemuoginiai špinatai

Žemuoginiai špinataiĮdomus prieskonis ir uoga viename – žemuoginis špinatas. Pastebėjome juos prieš porą metų, neturėdami daržo, nes tai ant palangės galintis augti augalas. Tikrai patogu ir naudinga. Krūmelis yra nedidelis, maždaug iki 50 cm aukščio. Visgi, jei stiebiasi aukštyn, labai tikėtina, kad uogos šakeles nulauš, todėl geriau iš karto parišti. Įdomu tai, kad nemažai žmonių augalą augina kaip dekoratyvinį, mes dekoratyvinių augalų gerbėjais vadintis negalime, tad išpešam iš šio nedidelio krūmelio šiek tiek naudos. Šiaurės Amerikoje, iš kur augalas ir kilęs, žemuoginių špinatų pavadinimas turi daug alternatyvų:

  • Braškinis burnotis;
  • Burnotinė balanda;
  • Braškinė balanda;
  • Braškiniai špinatai;
  • Indiški dažai (o gal indėniški?)
  • Indiškas rašalas.

Uogos

Žemuoginių špinatų uogos nėra labai ypatingai skanios, bet nėra ir visai beskonės. Jaučiasi šioks toks saldumas, bet toli gražu tai ne kokios braškės. Siūloma iš žemuoginių špinatų uogų virti vyną. Deja, to dar neišbandžiau, neturėjome tiek daug uogų, tik pagalvoju, kad būtų visai nieko. Visgi, uogas panaudojame. Dedame jas į sriubą kaip pagardą, keletą uogų įmetame į puodą ir ruošiant troškinį. Galima pamėginti įdaryti bandeles, pyragus, tačiau jie nebus labai saldūs. Galbūt verčiau sumaišyti su kitomis uogomis ar įvairiais įdarais. Uogos gali būti šaldomos (šaldytas ir naudojame), puikiai nudažo sriubas.

Lapai

Žemuoginiai špinataiŽemuoginiai špinatai turi ir naudingus lapus. Tai kažkas panašaus į įprastus špinatus. Puikiai tinka kaip prieskonis įvairiausiems patiekalams: toms pačioms sriuboms, troškiniams, kepsniams, salotoms. Puikiai šie lapai tinka ir ant sumuštinių, homeburger’ių… Mūsų lapai keliavo į šaldymo kamerą, tad sumuštiniams ar salotoms jau nebėra labai tinkami, bet sriubas dar pagardina kartas nuo karto.

Žemuoginiai špinatai lengvai auga

Žemuoginių špinatų augimas – juokų darbas net ir pradedantiems ūkininkams (pavyzdžiui, mums). Sėklos mažytės, vos apie 1 mm dydžio, todėl pabarstomos labai negiliai (iki pusės centimetro gylyje). Mėgsta žemuoginiai špinatai saulę, tad ant palangės jiems pats tas. 2015 metų sausoji vasara parodė, kad šiems špinatams reikia ir vandens – uogų neturėjome visai, ko darže nenurinko paukščiai, tą sudžiovino saulė. Tiesa, nelabai ir prižiūrėjome kaip auga, tiesiog buvome palikę likimo valiai.

Nuotraukos – 2014 metų auginimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *