Po truputį bundam po žiemos: daiginimas įsivažiavo

Pavasaris jau visą mėnesį kalendoriuje, gamtoje kiek trumpiau, bet svarbiausias, kad dabar yra tikras gražus pavasaris: truputį lietaus, truputį pagąsdina šlapdriba su šaltuku ir pakankamai šviečia saulė. Pastaroji dalis labiausiai patinka mums visiems, nes tai reiškia gerokai daugiau laiko lauke, o katė gali drybsote ant palangės gaudydama saulės spindulius, jei tik randa vietos tarp daiginamų augalų.

Daigykla

Mažasis ūkininkas aiškinasi, kas kur auga

Pirmas pavasario darbas – daiginimas. Tai jau prasidėjo kiek anksčiau: kai kas jau išdygo, kai kas laukia savo eilės, kai kam jau laikas bėgt iš daigyklų, bet dar nėra kur (oi tie ankstyvieji agurkai…) Taisant padėtį savaitgalį lėkiau iki šiltnamio kol jaunasis ūkininkas snaudė. Tikėjausi viens du susėt morkas su ridikėliais (taip taip, į šiltnamį ir ridikėlius, ir morkas, iki pomidorus sodint turėtų vienas derlius būt, o jei ir ne, nieko tokio, viena eile palei sieną auga). Žiūrėsim kas gausis, nes laukia šioks toks išbandymas jų, bet kas neeksperimentuoja, tas ir stovi vietoj. Tikėjausi greitai, bet išėjo kaip visada. Šiltnamis buvo perkastas ir paliktas, o tikėjausi, kad gražiai sulyginau iš rudens. Žinoma, visi sodo įrankiai likę toli, tvarte, tad teko verstis su tuo, kas buvo po ranka – lyginimui panaudojau seną šiltnamio lentelę, sėjimui lengvi, maži ir trapūs sodo įrankiai: kastuvėlis ir kauptukas. Aišku, kuo skiriasi brangūs nuo pigių.

Daigyklose

Lysvės lyginimas

Tokiu būdu teko lyginti lysvę

Daigyklose pavyko suskaičiuoti 56 pomidorus. Pasirinkom kelias skirtingas veisles, ant palangės liks augti balkoniniai pomidorai, kurie šiltnamyje pernai labai sunkiai mezgė vaisius, o ir vaisiai buvo ne vyšniniai pomidorai, o greičiau brukniniai… Įdomu, ar Moneymaker pomidorai iš tiesų atneš tokį gausų derlių, kad net apsimokėtų pardavimui augint. Paveikslėlis ant sėklų pakelio rodė, kad kekės labai gausios vidutinio dydžio pomidorų. Kol kas vyksta daiginimas, o po to jau bus matyt.

Agurkų daigyklose mažai, vos 8, o persodinant į didesnį vazonėlį vieną sulaužiau – išslydo iš rankų. Vargu ar atsigaus, bet kodėl nepalikus pamėgint? Mažai agurkų, nes:

  1. Nėra daug vietos šiltnamyje ir neaišku ar spėsim susiręst antrąjį;
  2. Kitiems agurkams dar ne laikas, dabar daiginama ankstyvoji veislė.

Tik jau agurkai tai žaibiškai išaugo ir vos po kelių dienų prašė nuimti daigyklos dangtį. Savaitgalį pribrendo reikalas perkelt į didesnę erdvę, nes per savaitę vietoj žemių būtų vien šaknys arba tiesiog nebeturėtume daigų.

Prasikalė ir paprikos, kopūstai, kol kas laukiu nesulaukiu spalvotų rožių ir skorpioninio pipiro, kuris pagal aitrumą Skovilio skalėje užima garbiną antrą vietą, kitaip tariant, ne visiems įmanoma jį palaižyti. Jį aplenkia tik Carolina reaper, kas lietuviškai reikštų Karolinos giltinė arba Giltinė Karolina, man pastarasis vertimas net gražiau skamba. Jo aštrumas gali būti net 600+ kartų didesnis nei Jalapeno (Chalapos, jei taisyklingiau, sako VLKK), o jau ir šis ne visiems valgomas.

Aiškėjantys planai

Kol daiginimas vyksta gana sklandžiai, pradėjome po truputį planuoti tiksliau, ką kur ir kada sodinsime/sėsime. Balandžio viduryje dar kartą suarsime naująjį daržą, kurį pradėjom ruošti pernai, tada susikasime ir pasiruošime lysves. Tikimės tai padaryti trise per dieną (nori nenori tenka kviestis pagalbą, kuri pati mielai nori atvykti padėti). O tada jau sodinti / sėti palaipsniui ką reikia, ką galima, ką norime.

Triušiai ir putpelės su vištom šiais metais Rūkyje negyvens. Kaip bebūtų gaila, bet tai šiais metais tai tiesiog neįmanoma, tikimės atsigriebti po metų su kaupu. Ką gali žinoti, gal tai bus netgi įsipareigojimas, jei pavyks pasinaudoti ES parama jauniesiems ūkininkams. Papildomi pinigai ūkyje nepamaišys, čia jie tirpsta akyse.

Statybų darbai apsiribos nebent šiltnamiu, visa kita palauks geresnių laikų, nors tvoros noriu taip, kad radęs progą mielai ją suręsčiau.

Kitas žingsnis, pradedu skaičiuoti ir laiką, praleidžiama prie ūkio darbų, o po to skaičiuosim derliaus svorį. Ne dėl apsimokėjimo, bet įdomumo dėlei, kadangi pernai daug kas netikėjo rezultatais ir minimaliai sugaištu laiku. Kol kas:

  • 3-4 val. praleistos daiginant;
  • 1 val. tvarkantis šiltnamyje, sėjant morkas su ridikėliais.

Kiaulės

Šiukšlės krūmuose

Šiukšlės krūmuose

Ignalinos rajone kiaules auginti dabar labai sunku – reikalavimai žvėriški net savo reikmėms, bet yra tokių kiaulių, kurios auga savaime. Ateina jos su pilnu maišu butelių ir juos išverčia į krūmus, nors nuo tų krūmų vos 100 metrų iki rūšiavimo konteinerių, kur galima ir plastiką, ir stiklą išmest. Gal galima įteisint nagų kapojimą, nes šiukšlių mūsų kieme vis daugėja, pernai rudenį atsirado ir vadinamas magistralinis stulpelis. Kažkas nepatingėjo atnešt nuo pagrindinio kelio, mat vidinėje gatvėje jų tiesiog nėra. Mums tai papildoma šiukšlė, kažkam tai nepažymėta kelio atkarpa, valstybei tai nuostolis, o pramogautojams tai kelių minučių pramoga (savotiška, išlaužt, atnešt ir pamest).

Nepaisant visko, pradedam tvarkytis ir kuriam gražią savo aplinką su savais daržais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *